bursa'da gezilecek yerler

Bursa’da Doğal Gezilecek Yerler

Bursa’da doğal gezilecek yerler nerelerdir? Yılın her mevsimi doğal güzellikleriyle ön plana çıkmış olan Bursa hem Bursa’lıları hem misafirlerine doğal güzellikler sunar. Bu yazımızda Bursa Bahçem olarak sizler için Bursa’da doğal gezilecek yerler listesi hazırladık

Uludağ

bursa'da doğal gezilecek yerler - Uludağ
Uludağ

Kış turizminin kalbi olarak anılan Uludağ, doğal güzellikleriyle de yılın her mevsimi ziyaretçilerin dikkatini çeken bölgeler arasında yer almaktadır. 

Uludağ Milli Parkı, Çobankaya Yaylası, Softaboğan Şelalesi, Aras Şelalesi, Kilimli Göl, Buzlu Göl ve Aynalı Göl sadece kayak için değil, doğayla iç içe olmak içinde birebirdir.

Gölyazı

bursa'da doğal gezilecek yerler - Gölyazı
Gölyazı

Uluabat Gölü üzerinde bulunan ve ince bir köprü ile karaya bağlanan Gölyazı, doğal güzellikler açısından oldukça zengin bir bölgedir. Bölgede bulunan Ağlayan Çınar çevresinde bulunan restoran ve kafeler ziyaretçilere hizmet ederken, Zambak Tepe’den kuş bakışı Gölyazı manzarası izlenebilmektedir.  Ayrıca Balık tutup sandal turu yapabilirsiniz.

Suuçtu Şelalesi

bursa'da doğal gezilecek yerler - Suuçtu Şelalesi
Suuçtu Şelalesi

Mustafakemalpaşa’dan 10 km uzaklıkta bulunan Suuçtu Şelalesi, Bursa’nın doğal güzellikleri arasında en çok ziyaret edilen bölgeler arasında yer almaktadır. Bölgeye adını veren 11 çağlayan, 38 metre yükseklikten akmaktadır. Şelalenin çevresinde bulunan orman bölgenin diğer doğal güzelliğidir. 

Misi Köyü

bursa'da doğal gezilecek yerler - Misi Köyü
Misi Köyü

Orhaneli yolu üzerinde bulunan Misi Köyü, doğal güzellikleriyle dikkat çeken bölgeler arasındadır. Sit alanı olarak kabul edilen bölgede yemyeşil ağaçları ve doğası günümüze kadar bozulmadan gelmeyi başarmıştır. Misi köyü içerisinde bulunan çay ve içerisinde yüzen ördekler köyün dikkat çeken diğer doğal güzellikleri arasında yer almaktadır. Köy içerisinde doğal güzelliklerin arasında kamp ve karavan alanı da bulunmaktadır. 

Saitabat Şelalesi

bursa'da doğal gezilecek yerler - Saitabat Şelalesi
Saitabat Şelalesi

Bursa merkezden 12 km uzaklıkta bulunan Saitabat Şelalesi, çimenler ve ağaçlar ile çevrili bir alandır. Uludağ eteklerinden akan şelalenin aktığı kanyon özellikle doğa sporları ile uğraşanların dikkatini çekmekte olan bir bölgedir. Şelalenin çevresinde piknik alanları ve alabalık restoranları bulunmaktadır. 

Botanik Park

bursa'da doğal gezilecek yerler - Botanik Park
Botanik Park

Osmangazi’de bulunan Botanik Park, 1998 yılında sit alanı olarak ilan edilmiştir. Botanik Park içerisinde, 27 tür gül, 8000 adet ağaç, 76 farklı türde 100.000 çalı, 20 farklı tür 50.000 yer örtücü bulunmaktadır. Bu doğal güzelliklerin sergilendiği her bir bahçenin adı bulunmaktadır. Açelya orman gülü bahçesi, Fransız Bahçesi, İngiliz Bahçesi, Japon Bahçesi, şekilli bitkiler bahçesi ve kaya bahçesi parkın doğal güzelliklerini gözler önüne sermektedir. 

Oylat Vadisi

bursa'da doğal gezilecek yerler - Oylat Vadisi
Oylat Vadisi

Bursa’nın İnegöl ilçesinde bulunan Oylat Mesire Yeri, kaplıcalar bölgesi içerisindedir. Bu bölgede hem Oylat Kaplıcaları’ndan faydalanma şansı bulunmakta, hem de tabiatın güzellikleri içerisinde zaman geçirilmektedir. Mesire yeri içerisinde bulunan orman ve dereler yaz ve kış aylarından farklı manzaraları ziyaretçilerine sunmaktadır. 665 metre uzunluğunda olan Oylat Mağarası, iki kattan oluşmaktadır. Mağara içerisinde damlataş havuzları, dev kazanı, sarkıt ve dikitlerle çakıl ve mil oluşumları bulunmaktadır. Mağara içerisinde yaşam vardır. İçerisinde solucanlar, kelebekler ve binayaklılar yaşamaktadır. %90 oranında neme sahip olan mağarada sürekli rüzgar hakimdir. Havanın solunum yolları rahatsızlıklarına faydalı olduğu söylenmektedir. Yürüyüş ile 1 saat mesafede bulunan şelale ve çevresindeki ağaçlar ziyaretçilere görsel bir şölen oluşturmaktadır. Şelalenin önünde oluşan gölette yüzme imkanı da bulunmaktadır. 

Kuş Cenneti

bursa'da doğal gezilecek yerler - Kuş Cenneti
Kuş Cenneti

Bursa – Çanakkale yolu 45. Km’de bulunan Kuş Cenneti, Tavus kuşları başta olmak üzere Keklik ve Sülün gibi birçok kuş çeşidini bünyesinde barındırmaktadır. Bölgede farklı türden kuşların yanı sıra mavi servi, limoni servi, ladin, sedir ağaçları bulunmaktadır. 

İnkaya Tarihi Çınar

bursa'da doğal gezilecek yerler - İnkaya
İnkaya

Bursa – Uludağ yolu üzerinde bulunan İnkaya Köyü’nde bulunan İnkaya Asırlık Çınarı, 600 yaşındadır. Yüksekliği 35 metre olan çınarın, çapı 3 metre ve 13 kolu bulunmaktadır. 

Kaynak : cekirdekkola.com

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
İletişime Geç
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?