Çam Kozalağı Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Çam Kozalağı Pekmezi Faydaları Nelerdir?

Çam kozalağı pekmezi faydaları nelerdir? Ülkemizde nerdeyse her çeşit bitki birçok amaçla tüketilmektedir. Kimi bitkilerin çayı gerçekleştirilirken, bazı şeylerin ise şurubu, reçeli veya pekmezi yapılmaktadır. Pekmezi yapılan ürünlerden birisi de çam kozalaklarıdır.

Çam kozalağı pekmezi yapımı her ne kadar uzun sürse de, vücudun hemen hemen her noktasına pek çok faydası vardır.

Çam Kozalağı Pekmezinin Faydaları Nelerdir?

  • Bronşit ya da astım gibi solunum rahatsızlıklarını tedavisinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda öksürük önleyici ve balgam söktürücü özellikleri de vardır.
  • Akciğerlerin temizlenmesine yardımcı olur.
  • İçerdiği mineraller dolayısıyla sigaranın etkilerini azaltır ve akciğer rahatsızlıklarının ortaya çıkmasının önüne geçer.
  • Grip ve nezle gibi sık karşılaşılan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ortaya çıkan semptomları yok eder. Hastalık yokken kullanıldığında hastalığın ortaya çıkmasını engeller.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Bağırsaklarda enfeksiyon ve mikrop oluşmasının önüne geçer. Böylelikle sindirim problemlerini daha başlamadan çözmüş olur. Kabızlık önleyici etkisi bulunmaktadır.
  • Üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasına engel olur.
  • Bağışıklık sistemi zayıf olan çocukların kullanımında her türlü çocuk hastalığının ortaya çıkmasını engeller.
  • Solunum yolu rahatsızlarından sonra vücutta hissedilen hastalık etkilerinin ve nefes darlığının giderilmesi için de çam kozalağı pekmezinin düzenli kullanımı önerilmektedir.

Çam Kozalağı Pekmezi Nasıl Yapılır?

Öncelikle toplanan kozalaklar 1 gün boyunca ılık suda bekletilmelidir. İçine bir dilim limon ve eser miktarda sirke eklenir. Bu, içerisinde yer alan mikropların öldürülmesi ve kozalakların temizlenmesi açısından önemlidir. Bir gün sonunda kozalaklar durulanır ve kurutulur. Ardından çekiç ya da benzer bir araçla kozalaklar tek tek kırılır ve içi açılır. Bu şekilde içi açılan ve ezilen çam kozalakları 8 saat boyunca kaynatılır. Bu kaynama sonunda kozakların suyunun rengi kırmızıya dönecektir. Ardından kozalaklar içinden ayrılır ve kazanda kalan suya şeker eklenerek bir süre daha kaynatılır. Ardından çam kozalağı pekmezi hazır hale gelene dek demlenmeye bırakılır.

Kaynak : Milliyet

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Shopping Cart
İletişime Geç
Bizimle iletişime geçin.
Merhaba, Nasıl yardımcı olabiliriz?